Po pomoc w sytuacjach kryzysowych, możesz się zwrócić też do specjalistów na infolinii:
800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego Jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.
https://centrumwsparcia.pl/
Wypalenie zawodowe jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), włączyła wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, obowiązującej od 1 stycznia 2022 r. Definicja zaproponowana w ICD-11 mówi, że jest to „syndrom wynikający z chronicznego stresu w miejscu pracy”, który może w istotny sposób wpłynąć na stan zdrowia i spowodować konieczność sięgnięcia po pomoc lekarza.
Przyczyną wypalenia zawodowego są przede wszystkim zmiany we współczesnym systemie pracy. Spotykamy się z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi naszych kompetencji, umiejętności, dyspozycyjności, jakości i tempa wykonywanych zadań. Na wielu stanowiskach pracuje się pod silną presją czasu i wyników. Jednocześnie wzrosło poczucie niepewności zatrudniania i lęku przed utratą pracy. Wypalenie związane z pracą wynika m.in. z: nadmiernego obciążenie pracą, braku kontroli nad własnymi zadaniami i współdecydowania, niedostatecznego wynagrodzenia, rozpadu relacji z innymi (np. narastające konflikty), poczucia braku sprawiedliwości (np. gdy działania w miejscu pracy są niezgodne z zasadami wzajemnego szacunku i uczciwości, konfliktu wartości (rozbieżności między wymogami stawianymi w pracy a osobistymi standardami pracownika np. dotyczącymi otwartej komunikacji).