Mentorzy

Home > Nasi mentorzy

Józef Kącki

Czy po ukończeniu czołowej uczelni technicznej można pójść ścieżką inna niż inżynierska? Moja historia pokazuje, że wykształcenie to dopiero początek drogi…

Umiejętności menedżera, a potem lidera budowałem w oparciu o szkolenia, studia MBA i wskazówki mentorów. Przede wszystkim jednak poddawałem refleksji codzienne wyzwania, sukcesy i porażki.

Doświadczenie zbierałem przez 10 lat w branży IT, kierując działami PM, marketingiem i professional services. Byłem dyrektorem zarządzającym pierwszej spółki notowanej na giełdzie New Connect.

przeczytaj więcej ...

Pasjonuje mnie psychologia, efektywność osobista, wykorzystywanie własnego potencjału, a także przekładanie tych obszarów na pracę w grupie. Ogromną radość daje mi zespołowe osiąganie celów, które w pojedynkę byłyby niedostępne nawet dla jednostek genialnych.

Czerpię ogromną satysfakcję z rozwijania innych i przekazywania im doświadczenia oraz dobrych wzorców. Cenię codzienną pracę z ludźmi lepszymi ode mnie. Dlatego powołałem do życia przestrzeń Leaders Island, w której przez ostatnie cztery lata miałem okazję pracować z ponad tysiącem menedżerów i liderów.

Wyznaję zdecydowany prymat praktycznego doświadczenia nad wiedzą teoretyczną. Ciekawość świata i bliskość w naszej globalnej wiosce najwyższej klasy liderów doprowadziły mnie do stworzenia fundacji LiGHT for Leaders. Co roku w Krakowie w trakcie konferencji LiGHT, której jestem kuratorem, gościmy wybitnych przywódców, przez co wzmacniamy liderskie umiejętności w naszym kraju.

Ważna jest dla mnie społeczna odpowiedzialność za bliskie i dalsze otoczenie. Przy okazji dwóch ostatnich edycji LiGHT zebraliśmy 100 000 zł na cele charytatywne. Jestem też członkiem Koalicji Prezesi Wolontariusze, która promuje wolontariat kompetencji.

Bardzo lubię rozmawiać z ekspertami. Prowadzę podcast „Z warsztatu lidera”, w ramach którego wraz z zaproszonymi cenionymi praktykami dzielę się doświadczeniem z dziedziny zarządzania i przywództwa.

Po pracy zmieniam kontekst, ale pozostaję w roli lidera. Mój najważniejszy zespół to żona i czwórka ciekawych świata dzieci.

Uwielbiam dystans 42 km 195 m – mam na koncie kilka maratonów. Odbyłem też wiele rejsów jako zwykły sternik jachtowy.

To wszystko, na resztę nie mam już czasu. 🙂

Ponad 2 300 godzin poświęciłem do tej pory na zarządzanie ludźmi
52 000 000 000 USD – kapitalizacja największej spółki, z którą współpracowałem w Polsce
Józef Kącki
Błażej Pasiut

Błażej Pasiut

Rozwiązywanie trudnych spraw to moja specjalność.

Doświadczenie w zakresie prowadzenia rozmów w trudnych sytuacjach, radzenia sobie z kryzysami i rozwiązywania konfliktów zdobyłem w sposób najbardziej ekstremalny: jako mediator i negocjator kryzysowy. Od lat profesjonalnie wspieram innych w podejmowaniu decyzji, których stawką bywa ludzkie życie.

przeczytaj więcej ...

W roli mediatora sądowego pomagam stronom znaleźć optymalne rozwiązanie sporu. Umożliwiam ludziom wyjście z konfliktów, w których tkwią niekiedy dłużej, niż są w stanie sięgnąć pamięcią. Na koncie mam ponad 4 tysiące mediacji przeprowadzonych w postepowaniu sądowym i pozasądowym.

Swoim doświadczeniem, co stanowi nie mniejsze wyzwanie, dzielę się jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Jestem autorem kursów i prowadzącym zajęcia z zakresu psychologii konfliktów, mediacji i negocjacji. Przez wiele lat przekazywałem i nadal przekazuję swoją wiedzę studentom takich uczelni jak Uniwersytet Jagielloński, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego czy Akademia Górniczo-Hutnicza.

Mój zawód stał się moją pasją. Drugą z nich jest karate kyokushin, które określa się mianem drogi poszukiwania prawdy o sobie i o innych, sztuki dialogu. A ja pomagam ludziom, ucząc ich rozmawiać i uzgadniać wspólną prawdę zwłaszcza w sytuacjach najtrudniejszych. Udało mi się więc uzyskać porozumienie nawet między… pracą a hobby.

W Leaders Island od samego początku dzielę się swoim doświadczeniem, prowadząc warsztaty z komunikacji interpersonalnej i mediacji w biznesie. Pokazuję, jak się skutecznie porozumiewać i jak dzięki temu osiągać… porozumienie!

Ponad 3 000 godzin spędziłem na trudnych rozmowach w mediacjach sądowych
78 osób przy jednym stole – moja największa przeprowadzona i zakończona ugodą mediacja

Wojtek “Wery” Wereszko

Szlify bojowe w zakresie planowania, dowodzenia i motywowania zdobyłem w… mundurze. Zanim rozpocząłem swoją misję dla biznesu, byłem oficerem Jednostki Wojskowej GROM i Formoza z ponad 20-letniem stażem zawodowej służby wojskowej.

Dowodziłem m.in. Polskim Kontyngentem Wojskowym w Zatoce Perskiej oraz w trakcie misji ISAF w Afganistanie. Przez 7 lat kierowałem wydziałem szkolenia i byłem komendantem Ośrodka Szkolenia Nurków Wojsk Specjalnych Jednostki Wojskowej GROM. Pochodzę więc wprost ze świata, gdzie od podejmowania świadomych, śmiałych i skutecznych decyzji zależy czasami nawet więcej niż indywidualne ludzkie życie.

przeczytaj więcej ...

Wiedzę zdobywałem w czasie licznych szkoleń i kursów w kraju i za granicą. Jestem też absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu na kierunku dowodzenie pododdziałami. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej ukończyłem studia w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi. Odbyłem też podyplomowe studia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Już w moim drugim życiu zawodowym zdobyłem certyfikat trenera FRIS – Style myślenia. Jestem również akredytowanym konsultantem metodologii Facet5, certyfikowanym praktykiem metody The Coaching Maps oraz trenerem biznesu Akademii SET. Zdobyłem certyfikaty w zakresie zarządzania projektami Prince 2 i programami MSP, zmianą biznesową Change Managment oraz zarządzania ryzykiem M_o_R APMG International.

Po tym dość obszernym wyliczeniu, które prawdopodobnie opuściłeś/-aś, opowiem trochę o sobie. Trzymam się zasady, że współpracownikami nie można zarządzać. Należy im przewodzić, wspierać i rozwijać, aby w odpowiednim momencie mogli przejąć naszą rolę.

Jestem gorącym orędownikiem pracy zespołowej. Koncentruję się na obszarach związanych ze świadomym przywództwem, głęboko wierząc w to, że „nie trzeba bohatera, żeby posłać ludzi do walki, trzeba bohatera, żeby być jednym z tych, którzy idą walczyć”.

Zajmuję się budowaniem efektywnych zespołów zadaniowo-projektowych z wykorzystaniem wspomnianych metodologii FRIS, Facet5 i The Coaching Maps. Zaszczepiam w uczestnikach szkoleń idee zaczerpnięte ze świata sił specjalnych głównie w aspektach zarządzania z oceną ryzyka w projektach i programach. Interesuje mnie również budowanie długofalowych strategii biznesowych oraz wsparcie rozwoju indywidualnego poprzez mentoring i coaching kadry zarządzającej.

Na bazie doświadczeń z poprzedniego życia zawodowego stworzyłem własną firmę True Leader. Opracowałem też program rozwojowy „Grow up to True Leadership” skierowany do kadry zarządzającej i oparty o najskuteczniejsze narzędzia świata wojskowych operacji specjalnych.

Od ponad 25 lat wstaję nie później niż o 06:00 zgodnie z zasadą „Szybciej zaczniemy… później skończymy”! 🙂 W czasie wolnym przemierzam Europę na harleyu.

Przez 7 lat kierowałem wydziałem szkolenia i byłem komendantem Ośrodka Szkolenia Nurków Wojsk Specjalnych JW GROM.
Mam za sobą 22 lata stażu zawodowej służby wojskowej
Dawid Ostręga

Dawid Ostręga

Nie jestem szkoleniowcem, „coachem” ani teoretykiem. Jestem specjalistą od budowania zespołów, czego dowiodłem w wielu miejscach i różnych dziedzinach. Zarządzałem w firmach takich jak EPAM System, IBM, SolarWinds czy SKK. Stworzyłem od podstaw cztery centra deweloperskie w Krakowie.

Przez 20 lat zdobywałem doświadczenie poza Polską z myślą o tym, aby powrócić z nim do kraju. Po ukończeniu studiów w Londynie nie chciałem być postrzegany wyłącznie jako informatyk. Pragnąłem poszerzyć osobiste horyzonty i pokazać szerszy wachlarz umiejętności managerskich. W tym celu przyjąłem stypendium w amerykańskim Wesley College na kierunku MBA.

przeczytaj więcej ...

Już wtedy mogłem się pochwalić prowadzeniem drużyny harcerskiej, własnej firmy oraz zespołu mistrzów Anglii w futbolu amerykańskim. Do dziś uwielbiam łączyć te moje różne światy: sportu, harcerstwa i biznesu, aby przenosić między nimi różne doświadczenia i „lekcje” menedżerskie.

Poza biznesem odbudowałem drużynę harcerską, z którą uzyskałem tytuł najlepszej na światowym zlocie w Kanadzie. Jako zawodnik futbolu amerykańskiego byłem trzykrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii i wielokrotnym kapitanem reprezentacji narodowej. Jako trener stworzyłem zespół Kraków Kings, z którym sięgnąłem po mistrzostwo i wicemistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Najbardziej pasjonuje mnie identyfikowanie i umożliwianie realizacji osobistego potencjału osób w zespole. Z Leaders Island łączy mnie pasja szkolenia nowego pokolenia liderów przez praktyków. Przez ludzi takich jak ja, którzy dzielą się swoimi sukcesami (a także porażkami), aby tworzyć przestrzeń dla rozwoju kolejnych przywódców w naszym kraju.

Gdy jestem zmęczony obowiązkami dyrektorskimi w Shell Energy czy prowadzeniem młodzieżowej drużyny Kraków Kings, wsiadam na motocykl i relaksuję umysł, zwiedzając przepiękną Małopolskę. Na dwóch kołach dotarłem do każdego kraju w Europie i do większości stanów USA.

1500 pracowników liczy zbudowana przeze mnie największa firma ITO w Polsce
500 osób zaangażowanych jest w mój projekt IT dla IBM – największy w Europie

Dołącz do społeczności Leaders Island
i otrzymaj na starcie bezpłatnie poradnik
10 zasad skutecznego menedżera

X
X