Lider wobec człowieka w kryzysie – pierwsza pomoc psychologiczna
Odcinek 77 podcastu Z Warsztatu Lidera „Lider wobec człowieka w kryzysie – pierwsza pomoc psychologiczna” to rozmowa z Anetą Kurzawą – pedagogiem resocjalizacji z 10-letnim doświadczeniem pracy w roli interwenta kryzysowego, a także mentorką Leaders Island w obszarze kompetencji społecznych.
Kryzys to przejściowy stan nierównowagi wywołany nagłym wydarzeniem. Liderzy powinni być czujni i reagować na nienaturalną zmianę zachowania u współpracowników, ponieważ może być ona objawem sytuacji kryzysowej.
Po czym można zauważyć, że pracownik jest w kryzysie? Po jakie elementy pierwszej pomocy psychologicznej sięgnąć? Co menedżer może zrobić, aby wesprzeć pracownika w trudnej sytuacji?
Należy pamiętać, że pierwsza pomoc psychologiczna nie jest interwencją kryzysową, ani procesem terapeutycznym. Składa się z trzech kroków: wsparcia informacyjnego (dostarczenie informacji na temat tego, co się dzieje), wsparcia emocjonalnego i wsparcia praktycznego.
Zapraszamy do wysłuchania 77 odcinka podcastu, podczas którego Aneta Kurzawa dzieli się swoim doświadczeniem i daje praktyczne wskazówki, jak postępować w sytuacji kryzysu pracownika, przy jednoczesnym dbaniu o swój dobrostan psychofizyczny.
Ten podcast odpowiada na następujące pytania:
- Czym jest kryzys i na jakie dzieli się rodzaje?
- Jak lider powinien zareagować, aby pomóc osobie w kryzysie?
- Portret człowieka w sytuacji kryzysowej – jak funkcjonuje i na co trzeba być uważnym?
- Co zawiera “apteczka pierwszej pomocy psychologicznej”? – czyli praktyczne wskazówki pomocy.
- Jak komunikować się z osobą w kryzysie? – pożądane i niepożądane komunikaty.
- Jak zadbać o siebie i swoją równowagę psychologiczną?