Komunikat typu Ja

Komunikat typu JA – mówi o reakcji jaką w nas wywołało zachowanie drugiej osoby, o tym co nas boli i jakie są nasze uczucia. np. „Kiedy nie patrzysz na mnie podczas naszej rozmowy, mam wrażenie że mnie nie słuchasz i jest mi z tego powodu przykro, ponieważ czuje się ignorowany”.

Komunikat JA pozwala na takie wyrażenie naszych odczuć i oczekiwań w stosunku do drugiej osoby, że nie są one odbierane jako raniące i nie godzą w poczucie własnej wartości. Dany problem zostaje tutaj dokładnie nazwany i wyjaśniony, dzięki czemu nie ma miejsca na domysły z których często wychodzą nieporozumienia. Dodatkowo, taki komunikat jest nastawiony na rozwiązania i otwiera dyskusję. Może on być używany zarówno w niejasnych sytuacjach konfliktowych jak i kiedy jesteśmy zadowoleni z zachowania drugiej osoby i chcemy jej o tym powiedzieć.

Jak zbudować komunikat JA?

FAKT – poinformuj rozmówcę o tym, co zauważyłaś/zauważyłeś. Staraj się odwoływać do konkretnych zachowań, a więc powiedz co widzisz albo słyszysz, np. „Po raz kolejny nie posprzątałeś po sobie w kuchni”

EMOCJE – informujesz rozmówcę o tym, jak się czujesz w związku z jego zachowaniem, np.: „przykro i”, „złoszczę się”, „wkurzam się”. Zwróć uwagę, żeby nie mówić: „wkurzasz mnie”. W ten sposób przenosisz odpowiedzialność za swoje emocje na partnera, co oznacza, że nie masz na nie wpływu, bo jeśli on zachowa się podobnie, ty zareagujesz podobnie. Mówiąc: „wkurzam się” oddzielasz bodziec (np. spóźnienie partnera) od Twojej reakcji (wkurzenie). Za bodziec wciąż odpowiedzialny jest więc partner, ale za emocje Ty, a więc możesz je kontrolować.

POTRZEBA – poinformuj rozmówcę, jakiego zachowania oczekujesz / potrzebujesz, aby kolejnym razem nie wpaść w złość czy frustrację. Nie żądaj. Poinformuj i pozostaw wybór drugiej osobie. Ona nie jest od spełniania Twoich zachcianek, ale jeśli jej zależy na dobrej relacji z Toba, prawdopodobnie postara się zmienić zachowanie.

Krok 1:
Opisz uczucia
Opisz swoje uczucia.
Krok 2:
Nazwij zachowanie
Nazwij konkretne zachowanie drugiej osoby.
Krok 3:
Opisz konsekwencje
Opisz jakie są konsekwencje tego zachowania dla ciebie (co ci ono robi)?
Krok 4:
Opisz oczekiwania
Opisz jakiego zachowania oczekujesz (twoje potrzeby).
Krok 5:
Powiedz o konsekwencjach
Ewentualnie powiedz o konsekwencjach w przypadku braku zmiany zachowania.

Inne narzędzia z zakresu:
Komunikaty w komunikacji

komunikacja

Komunikaty werbalne

Komunikacja werbalna to komunikacja interpersonalna, do której używany jest głos, a jej narzędziem jest język mówiony i pisany. Jak myślisz, czy sposób mówienia dla odbiorcy komunikatu jest ważniejszy niż treść przekazywanej informacji?

Czytaj więcej
Scroll to Top