„Pewność siebie” często bywa źle rozumiana. Niekiedy jest mylona z arogancją, traktowana z przymrużeniem oka, lub uważana za coś niedoścignionego.
Zdarza się również, że określenie to bywa nadużywane, co prowadzi do obniżenia jego wartości.
Ludzie często wręcz automatycznie potrafią powiedzieć, że nie są pewni siebie, że im tego brakuje, traktując to jednocześnie jako wytłumaczenie wielu sytuacji/ niepowodzeń. Z kolei inni potrafią wręcz „krzyczeć” w każdym swym zachowaniu czy wypowiedzi, że są bardzo pewni siebie. W konsekwencji właśnie – odbieramy „pewność siebie” – jako coś negatywnego. Jednak określenie to nie zawsze jest używane zgodnie ze swoim znaczeniem. Często o tym zapominamy.
Zastanówmy się ile razy słyszeliśmy w swoim otoczeniu stwierdzenie, że komuś brakuje odwagi, dlatego też brak mu pewności siebie. To nie tak działa. Nasza postawa, pewny krok, podejmowanie różnych działań czy odwaga jest tylko jej wynikiem. To „pewność siebie” stanowi fundament, od którego zależy dalsza konstrukcja naszego budynku. Silny fundament to stabilna i mocna budowla. Kiedy podstawa jest niepewna i nietrwała, to i nie można na niej postawić nic solidnego.
Warto też dodać, że wspomniana wcześniej arogancja, która bywa mylona z pewnością siebie, może być tak naprawdę „płaszczem bezpieczeństwa”, czyli mechanizmem obronnym. Jeśli ktoś na każdym kroku podkreśla, jak bardzo zna swoją wartość, to znaczy, że chce, byśmy tak go odbierali. Czy piosenkarz, który śpiewa piękne utwory i daje niesamowite koncerty, mówi wszystkim dookoła jak wspaniały ma głos? On wie, że ma talent i chce go szlifować, rozwijać, dzielić się nim. To jego pasja i w pewnym stopniu sens życia. Jeśli ktoś powie mu, że powinien zmienić zawód, to on na pewno tego nie zrobi. Zna swoją artystyczną wartość.
Należy skupić się na rzeczywistym znaczeniu słów ”pewność siebie”
Wszystko, co jest używane zbyt często traci na swym znaczeniu, a nawet generuje swój zupełnie nowy obraz!
Pewność siebie to moc, siła i fundament Twojej osobowości. Na tej podstawie łatwiej Ci będzie zbudować relacje na gruncie prywatnym, czy zawodowym, a także osiągnąć zamierzone cele.
Te pytania pomogą Ci zbudować poczucie swojej wartości. Weź kartkę i długopis, poświęć trochę czasu i szczerze odpowiedz na każde z nich:
Spis treści
JAKIE SĄ MOJE WARTOŚCI?
Nazwij je, uporządkuj, przeanalizuj każdą z nich. Co tak naprawdę liczy się dla Ciebie w życiu? Dopiero jeśli zrozumiesz jakimi wartościami się kierujesz, które z nich są Ci bliskie, będziesz mógł zbudować poczucie własnej wartości. To pierwszy krok.
CZY ZAWSZE ROBIĘ TO, CO JEST DLA MNIE DOBRE?
Czy podejmując w życiu różne decyzje, dbasz o siebie i własne dobro? Wybierając to, co dobre dla Ciebie (oczywiście bez krzywdzenia innych) stajesz się silniejszy.
CZY MOJE ŻYCIE JEST UPORZĄDKOWANE?
Jak określiłbyś swoje życie? To jeden wielki chaos, czy może ład, opanowanie i porządek? Czy masz wpływ na swoją codzienność, pracę, decyzje. Czy może to inni kierują Twoim życiem?
CZY SIĘ ROZWIJAM?
(niezależnie od tego na jakim stanowisku pracujesz) Czy dbasz o to, by się rozwijać? Potrzeba doskonalenia, samorozwoju, dokształcania nawet w najprostszych czynnościach, jest kluczem do sukcesu i poczucia spełnienia. Wymaga to wysiłku, ale dzięki temu nie stoisz w miejscu. Czas i tak płynie, więc go wykorzystaj.
CZY ROZUMIEM INNYCH LUDZI?
Czy starasz się rozumieć innych? Bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie i szufladkowanie. Zdarza się, że nie próbujemy zrozumieć czyjegoś zdania, lecz od razu je podważamy. To swego rodzaju obrona siebie i swojego zdania. Pamiętaj, że pewność siebie po prostu jest, ona nie wynika z walki. Postaraj się zastanowić nad tym, dlaczego ktoś ma takie zdanie na dany temat, a nie inne. W efekcie nie musicie się zgadzać, ale ważne, by szanować i słuchać czyjejś opinii. To pozwoli nam zrozumieć znacznie więcej i lepiej poznać daną osobę. Może się okazać, że te skrajnie odmienne od Twoich poglądy, są wynikiem niezwykłych doświadczeń, blokad, innej perspektywy.
CZY BLISKIE MI OSOBY SĄ DLA MNIE WAŻNE?
Czy zdajesz sobie sprawę co tak naprawdę jest ważne dla Twojej rodziny i przyjaciół? To pozwala uniknąć bardzo wielu konfliktów i nieporozumień. Czy potrafisz odpowiedzieć na to samo pytanie w perspektywie swoich pracowników?
Poświęć chwilę i spokojnie odpowiedz na te wszystkie pytania, tak szczerze przed samym sobą. Zastanów się nad tym, co stoi na Twojej drodze do pewności siebie. Odgruzuj ją, odbuduj, uporządkuj. Sprawdź, jakie dostrzegasz słabości i rzeczy do przepracowania. Ćwicz to i rozwijaj się. Kiedy zaczniesz być bardziej świadomy, zauważysz jak wiele zmian to przynosi.
Do dzieła!
Wojtek Gabryelczyk