Jak mądrze rekrutować pracowników? Rady dla liderów.
Odcinek 82 podcastu Z Warsztatu Lidera „Motywacja wewnętrzna – potrzeba porządku” to rozmowa z Mariuszem Dobrzyckim – RMP Pro® Business Masterem, konsultantem, coachem i mentorem, który pełni również funkcję Internal Coach w HL Mando Corporation Poland. Na co dzień ma okazję wykorzystywać Reiss Motivation Profile w pracy z liderami z Polski, Europy Środkowej, Niemiec, Korei.
Reiss Motivation Profile to narzędzie psychometryczne, które precyzyjnie diagnozuje podświadome potrzeby, czyli motywatory wpływające na nasze codzienne zachowanie i decyzje. Ich zaspokajanie pomaga osiągnąć optimum zawodowej efektywności i życiowej satysfakcji.
82 odcinek podcastu jest kontynuacją serii o RMP i skupia się na piątym badanym motywatorze – porządku.
Porządek opisuje potrzebę ładu, planowania i struktury w działaniu. To motywator odwołujący się do życia w systemie. Zaspokojenie tej potrzeby daje uczucie komfortu, natomiast jej niezaspokojenie może skutkować dyskomfortem.
Osoby o dużej potrzebie porządku cenią strukturę, lubią schematy, standardy i instrukcje. Mają potrzebę planowania, przykładają wagę do przygotowania. Są to osoby zorganizowane, precyzyjne i uporządkowane.
Osoby o niskim natężeniu potrzeby porządku są elastyczne, lubią wolność, spontaniczność i zwykle dobrze tolerują niejednoznaczność. Zazwyczaj nie mają potrzeby trzymania się planu i często zmieniają zdanie. Cechuje je kreatywność i szukanie innowacyjności.
W jaki sposób natężenie porządku przekłada się na pracę i życie lidera? Jak w zachowaniu manifestują się konkretne korelacje potrzeb? Czy warto wziąć pod uwagę tę potrzebę wybierając obszar, w którym chcemy pracować?
Zapraszamy do wysłuchania 82 odcinka podcastu, w którym Mariusz Dobrzycki dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy z Reiss Motivation Profile, a także na konkretnych przykładach tłumaczy jak nasilenie potrzeby porządku wpływa na zachowanie i motywację do pracy.
Ten podcast odpowiada na następujące pytania:
- Czym jest potrzeba porządku?
- Jak przejawia się niskie, średnie i wysokie natężenie tego motywatora?
- Jakie są zalety posiadania osób o różnym natężaniu porządku w zespołach pracujących w obszarze nowych technologii?
- Jakie są konsekwencje korelacji porządku z innymi potrzebami?
- Jak w różnych obszarach życia można zaspokajać potrzebę porządku?
- Jaki związek ma potrzeba porządku z prokrastynacją?