Co to są kompetencje miękkie – wprowadzenie i definicja

W życiu zawodowym każdego człowieka przychodzi taki moment, najczęściej podczas tworzenia lub uaktualniania CV, kiedy trzeba zadać sobie pytanie: co mam do zaoferowania? W pierwszym odruchu przychodzą nam wówczas na myśl kompetencje twarde umiejętność obsługi konkretnego programu, znajomość języka obcego, uprawnienia obsługi maszyn. Co jednak z tymi naszymi atutami, które nie dają się tak łatwo zmierzyć i poświadczyć certyfikatami, a są równie ważne w pracy?

Komunikatywność, kreatywność, wysoka kultura osobista, zdyscyplinowanie, asertywność – to właśnie przykłady kompetencji miękkich. To cechy ściśle związane z naszą osobowością i charakterem, które rozwijamy i udoskonalamy przez całe życie. Na nasze kompetencje miękkie składa się zarówno to, jak funkcjonujemy w relacjach międzyludzkich (zdolności interpersonalne), jak i to, jak działamy sami ze sobą (zdolności osobiste).

Spis treści

Kilka przykładów kompetencji miękkich

Kompetencje miękkie z rodzaju interpersonalnych, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład:

  • Komunikatywność – to inaczej łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Osoba komunikatywna szybko zdobywa sympatię nowo poznanych osób i często dysponuje szeroką siecią kontaktów, które wykorzystuje w pracy. Szczególnie przydaje się to handlowcom i w pracy we wszelkiego rodzaju usługach.
  • Asertywność – umiejętność skutecznego i kulturalnego odmawiania. Jest to jedna z podstawowych kompetencji komunikacyjnych prezentowanych na naszych szkoleniach Komunikacja to Twoja praca. Wiedza, jak powiedzieć „nie” i stawiać personalne granice tak, aby nasz rozmówca nie poczuł się urażony, skrytykowany lub zlekceważony, przydaje się często i w różnych sytuacjach życiowych.
  • Umiejętność pracy w grupie – praca z zespołem to często wyzwanie, które testuje cały wachlarz naszych kompetencji miękkich. Niezależnie czy jesteśmy członkiem teamu, czy jego liderem, przydadzą nam się nastawienie na współdziałanie, umiejętność rozwiązywania konfliktów i delegowania zadań oraz empatia.

W grupie zdolności osobistych natomiast warto wyróżnić takie kompetencje miękkie jak:

  • Kreatywność – słowo-klucz wielu ofert pracy i równie wielu CV. Chyba najtrudniejsza do uchwycenia i jednocześnie najbardziej wszechstronna kompetencja miękka. To umiejętność wymyślenia czegoś nowego w świecie, w którym „wszystko już było”, niebanalne podchodzenie do banalnych sytuacji i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań problemów.
  • Odporność na stres – skuteczne działanie pod presją czasu i okoliczności jest ważne w wielu dziedzinach. Jako oczywiste przykłady można podać zawody, w których stawką jest ludzkie życie i bezpieczeństwo, ale także w bardziej przyziemnych sytuacjach bywamy narażeni na stres. Warto umieć sobie z nim poradzić.
  • Elastyczność – umiejętność dopasowania się do gwałtownie zmieniających się warunków okazała się kluczowa w 2020 roku. Ci, który potrafili dostosować się do nowych okoliczności i zarządzać zmianą na swoją korzyść, przetrwali trudny czas i wyszli z niego wzmocnieni. Warto pomyśleć nad rozwinięciem swojej elastyczności przed nadejściem kolejnego kryzysu.   

Kompetencje miękkie, czyli co pracodawcy cenią najbardziej?

Łatwo zlekceważyć kompetencje miękkie i skupić się tylko na „twardych” umiejętnościach. Często to jednak właśnie one wyróżniają nas spośród wielu innych kandydatów na dane stanowisko. Aplikanci miewają często podobne wykształcenie, doświadczenie i wiedzę, co my, dlatego o zatrudnieniu ostatecznie decydują inne czynniki. Przykłady kompetencji miękkich najwyżej cenionych przez pracodawców to przede wszystkim umiejętność rozwiązywania problemów, elastyczność, zarządzanie czasem. Warto pomyśleć o rozwijaniu ich u siebie.

Dlaczego warto rozwijać kompetencje miękkie?

Mimo że kompetencje miękkie są związane z naszym charakterem, nie są one stałe i nie znaczy to, że nie można się ich do pewnego stopnia nauczyć. Prawda jest taka, że każdy posiada jakieś kompetencje miękkie. Warto więc dokonać autorefleksji i zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, a następnie poszukać możliwości ich rozwoju. Oprócz podniesienia swojej atrakcyjności na rynku pracy zachętą niech będzie satysfakcja z rozwinięcia naturalnych predyspozycji lub przezwyciężenia słabości, które do tej pory utrudniały nam życie.

Sprawdź inne wartościowe treści

Podcast “Z Warsztatu Lidera”

Korzystaj z dobrych praktyk doświadczonych liderów.
The Light Book

The Light Book

Poznaj historie wybitnych liderów z całego świata.

Video

Bądź na bieżąco z tym,
co dzieje się w Li.

Fuel your
leadership journey

Wybierz interesujący Cię obszar i wyrusz z nami w podróż, której
celem jest świadomy i mądry rozwój.
Scroll to Top