W życiu zawodowym każdego człowieka przychodzi taki moment, najczęściej podczas tworzenia lub uaktualniania CV, kiedy trzeba zadać sobie pytanie: co mam do zaoferowania? W pierwszym odruchu przychodzą nam wówczas na myśl kompetencje twarde umiejętność obsługi konkretnego programu, znajomość języka obcego, uprawnienia obsługi maszyn. Co jednak z tymi naszymi atutami, które nie dają się tak łatwo zmierzyć i poświadczyć certyfikatami, a są równie ważne w pracy?
Komunikatywność, kreatywność, wysoka kultura osobista, zdyscyplinowanie, asertywność – to właśnie przykłady kompetencji miękkich. To cechy ściśle związane z naszą osobowością i charakterem, które rozwijamy i udoskonalamy przez całe życie. Na nasze kompetencje miękkie składa się zarówno to, jak funkcjonujemy w relacjach międzyludzkich (zdolności interpersonalne), jak i to, jak działamy sami ze sobą (zdolności osobiste).
Spis treści
Kilka przykładów kompetencji miękkich
Kompetencje miękkie z rodzaju interpersonalnych, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład:
- Komunikatywność – to inaczej łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Osoba komunikatywna szybko zdobywa sympatię nowo poznanych osób i często dysponuje szeroką siecią kontaktów, które wykorzystuje w pracy. Szczególnie przydaje się to handlowcom i w pracy we wszelkiego rodzaju usługach.
- Asertywność – umiejętność skutecznego i kulturalnego odmawiania. Jest to jedna z podstawowych kompetencji komunikacyjnych prezentowanych na naszych szkoleniach Komunikacja to Twoja praca. Wiedza, jak powiedzieć „nie” i stawiać personalne granice tak, aby nasz rozmówca nie poczuł się urażony, skrytykowany lub zlekceważony, przydaje się często i w różnych sytuacjach życiowych.
- Umiejętność pracy w grupie – praca z zespołem to często wyzwanie, które testuje cały wachlarz naszych kompetencji miękkich. Niezależnie czy jesteśmy członkiem teamu, czy jego liderem, przydadzą nam się nastawienie na współdziałanie, umiejętność rozwiązywania konfliktów i delegowania zadań oraz empatia.
W grupie zdolności osobistych natomiast warto wyróżnić takie kompetencje miękkie jak:
- Kreatywność – słowo-klucz wielu ofert pracy i równie wielu CV. Chyba najtrudniejsza do uchwycenia i jednocześnie najbardziej wszechstronna kompetencja miękka. To umiejętność wymyślenia czegoś nowego w świecie, w którym „wszystko już było”, niebanalne podchodzenie do banalnych sytuacji i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań problemów.
- Odporność na stres – skuteczne działanie pod presją czasu i okoliczności jest ważne w wielu dziedzinach. Jako oczywiste przykłady można podać zawody, w których stawką jest ludzkie życie i bezpieczeństwo, ale także w bardziej przyziemnych sytuacjach bywamy narażeni na stres. Warto umieć sobie z nim poradzić.
- Elastyczność – umiejętność dopasowania się do gwałtownie zmieniających się warunków okazała się kluczowa w 2020 roku. Ci, który potrafili dostosować się do nowych okoliczności i zarządzać zmianą na swoją korzyść, przetrwali trudny czas i wyszli z niego wzmocnieni. Warto pomyśleć nad rozwinięciem swojej elastyczności przed nadejściem kolejnego kryzysu.
Kompetencje miękkie, czyli co pracodawcy cenią najbardziej?
Łatwo zlekceważyć kompetencje miękkie i skupić się tylko na „twardych” umiejętnościach. Często to jednak właśnie one wyróżniają nas spośród wielu innych kandydatów na dane stanowisko. Aplikanci miewają często podobne wykształcenie, doświadczenie i wiedzę, co my, dlatego o zatrudnieniu ostatecznie decydują inne czynniki. Przykłady kompetencji miękkich najwyżej cenionych przez pracodawców to przede wszystkim umiejętność rozwiązywania problemów, elastyczność, zarządzanie czasem. Warto pomyśleć o rozwijaniu ich u siebie.