W biznesie – nawet tym największym, który wydaje się istnieć „od zawsze” – zmiana jest czymś nieuniknionym. Przykładowo: tylko 52 firmy, czyli zaledwie 10,4% z listy Fortune 500 w 1955 r., pozostało na liście opublikowanej w 2021 roku. To oznacza, że prawie 90% firm z tej pierwszej listy zbankrutowało, połączyło się lub zostało przejętych przez innych lub nadal istnieją, ale spadły z tego rankingu. Wiele firm z listy opublikowanej w 1955 roku to dziś nierozpoznawalne, zapomniane organizacje. Średnia długość życia firmy z indeksu giełdowego S&P 500 w 1961 roku wynosiła około 61 lat. Dziś to niecałe 18 lat.
Zmiana jest częścią życia zawodowego lidera, a jeśli jest generalna lub intensywna może być także dużym wyzwaniem. Wyjście z niego zwycięsko wymaga umiejętności skutecznego zarządzania zmianą.
Wniosek: szkolenia z zarządzania zespołem dają firmie lepszych menadżerów i liderów, a oni przynoszą coraz lepsze wyniki, poprawiają wydajność pracowników i kondycję organizacji.
Co robią firmy odnoszące sukcesy? Jak zapewniają sobie nie tylko przetrwanie, ale także ciągły rozwój?
Naszym zdaniem firmy mogą przewidzieć, zaplanować i przygotować się tylko na pewną dozę zmian. Bardziej bezpieczną strategią jest zbudowanie kultury i wyposażenie pracowników w tym liderów i menadżerów w kompetencje pozwalające elastycznie reagować na zmieniające się reguły gry. Organizacje złożone z adaptujących się zespołów mogą przetrwać wszelkie burze i wyzwania, jakie napotkają. Wymaga to od liderów mądrej współpracy, która opiera się na potencjale każdego z współpracowników. I to przynosi efekty – zatrudnianie w organizacji menadżerów dla których Change Management to chleb powszedni, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.