Jakie kompetencje miękkie przydadzą się w zarządzaniu?

W artykule o kompetencjach miękkich, który opublikowaliśmy jakiś czas temu (Co to są kompetencje miękkie – wprowadzenie i definicja) mogliście dowiedzieć się czym są kompetencje miękkie i dlaczego warto brać je pod uwagę przy konstruowaniu swojego CV. Być może niektórzy z was zidentyfikowali nawet u siebie cechy, których nie byli do tej pory świadomi, a które można określić właśnie jako kompetencje miękkie. Teraz pójdziemy o krok dalej: spróbujemy nakreślić jakie kompetencje miękkie będą najbardziej przydatne na rynku pracy teraz i w najbliższej przyszłości i w co warto zainwestować, planując swój rozwój.

Spis treści

Kompetencje miękkie niezbędne w zarządzaniu – przykłady

Jedną z kompetencji miękkich w najbardziej oczywisty sposób przydatnych w każdej pracy jest skuteczna komunikacja – dlatego też to właśnie jej poświęciliśmy nasze szkolenie „Komunikacja to Twoja praca” w wersji zarówno dla pracowników, jak i menadżerów. Na umiejętność skutecznej komunikacji tak naprawdę składa się szereg kompetencji dotyczących podstawowych funkcji komunikacyjnych: asertywność, udzielanie pochwał i nagan, rozwiązywanie konfliktów, składanie próśb, umiejętne motywowanie. Każdej z nich z osobna poświęcamy podczas szkolenia czas, dzięki czemu uczestnicy mogą rozwinąć pełny wachlarz kompetencji komunikacyjnych.

Praca zespołowa – bardzo ważna umiejętność

Praca zespołowa w niemal każdej branży wymaga współdziałania z innymi ludźmi. Osiąganie celów, jakie stawia sobie dana organizacja, zależy nie tylko od skuteczności osiągania przez jej członków celów indywidualnych, ale też od tego, czy potrafią oni pracować na wspólny sukces. Dlatego tak ważne są budowanie wartościowych partnerskich relacji w zespole, zaufanie i dobra komunikacja, a w przypadku liderów – umiejętność zarządzania zespołem w trudnych warunkach np. w czasie pandemii. Takie kompetencje miękkie przyniosą korzyści nie tylko danej organizacji, ale też poszczególnym członkom zespołu, którzy będą mieli okazję uczyć się od siebie nawzajem i dzięki temu rozwijać.

Wystąpienia publiczne – kompetencje miękkie dla mówców

Wystąpienia publiczne – w tym przypadku nie chodzi tylko o wystąpienia na żywo, przed zgromadzoną publicznością, choć to oczywiście ważna i przydatna umiejętność. Coraz więcej naszych wystąpień odbywa się jednak online, często przed publicznością nieporównywalnie większą niż „w realu” i w dodatku bardziej wymagającą, jeśli chodzi o utrzymanie uwagi. W dobie social mediów stają się też one coraz powszechniejsze i niemal każdy z nas staje w różnych sytuacjach przed koniecznością mniejszego lub większego wystąpienia publicznego – czy to na żywo czy online. To wszystko wymaga nowego zestawu kompetencji miękkich, które możecie poznać na naszym szkoleniu Angażujące Wystąpienia Publiczne Online.

Przywództwo – kompetencja dla prawdziwych liderów i menedżerów

Przywództwo – organizacje potrzebują liderów, aby sprawnie funkcjonować i realizować swoje cele. Dlatego umiejętność poprowadzenia zespołu, zarządzania jego czasem i zasobami, jest kluczowa w dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie. Rozwijanie swoich kompetencji przywódczych można rozpocząć na przykład od udziału w szkoleniu Fundament Lidera. Odkrycie u siebie zdolności przywódczych i pielęgnowanie ich z pewnością da nam przewagę na rynku pracy.

Kompetencje miękkie w zarządzaniu – jak poprawiać?

Jeśli postanowimy popracować nad swoimi kompetencjami miękkimi, powinniśmy przede wszystkim zidentyfikować nasze mocne i słabe strony. Taka chwila autorefleksji pomoże nam zawęzić obszar, który chcemy u siebie rozwijać: może chcemy nauczyć się lepiej zarządzać swoim czasem? Komunikować? Przemawiać do publiczności? Kiedy określimy, co nas interesuje i przyniesie nam największą korzyść, poszukajmy możliwości rozwoju dopasowanych do naszych potrzeb. Obejrzyjmy inspirujący TEDTalk, przeczytajmy tematyczne książki lub zapiszmy się na szkolenie. Zadbajmy, by nasze materiały, źródła i metody były dobrej jakości i miały oparcie w nauce – wtedy przyniosą nam najwięcej pożytku.

Poprawa swoich kompetencji w zarządzaniu to ważny element samorozwoju

Nieustanny rozwój to jedna z kluczowych powinności dobrego lidera. I nie chodzi tylko o zdobywanie kolejnych certyfikatów i uprawnień. To ci, którzy będą umieli pielęgnować swoje naturalne predyspozycje i przezwyciężać słabości – odniosą w dzisiejszym świecie sukces. Kompetencje miękkie czynią z nas lepszych liderów i lepszych, bardziej samoświadomych ludzi.

Sprawdź inne wartościowe treści

Podcast “Z Warsztatu Lidera”

Korzystaj z dobrych praktyk doświadczonych liderów.
The Light Book

The Light Book

Poznaj historie wybitnych liderów z całego świata.

Video

Bądź na bieżąco z tym,
co dzieje się w Li.

Fuel your
leadership journey

Wybierz interesujący Cię obszar i wyrusz z nami w podróż, której
celem jest świadomy i mądry rozwój.
Scroll to Top