Zarządzanie zespołem – co to oznacza?

Wiele poradników i artykułów dotyczących najbardziej poszukiwanych kompetencji miękkich na rynku pracy {Zobacz wpis “Co to są kompetencje miękkie – wprowadzenie i definicja“) umieszcza zarządzanie ludźmi lub zarządzanie zespołem wysoko na tej liście. Dlatego dobrze zastanowić się przede wszystkim, co to właściwie znaczy „zarządzanie zespołem”, jak robić to dobrze i gdzie można się tego nauczyć.

Zespół to grupa ludzi w obrębie danej organizacji, która ma za zadanie osiągnąć wyznaczony cel. Na jej czele stoi lider (menadżer), którego rolą jest kierowanie pracą zespołu. Składa się na to między innymi integrowanie członków zespołu, dbanie o dobrą komunikację w grupie, mediacje przy pojawiających się konfliktach, delegowanie zadań, ukierunkowywanie członków na realizację założonego celu i motywowanie ich do rozwoju. Tak szeroko zakrojony zakres obowiązków wymaga oczywiście mnóstwa pracy i zaangażowania oraz specyficznego zestawu umiejętności. 

Spis treści

Zarządzanie zespołem – oczywiste trudności

Ponieważ zarządzanie zespołem dotyka wielu obszarów relacji międzyludzkich i wymaga szerokich kompetencji, łatwo natknąć się na trudności, jeśli mamy braki w tej czy innej dziedzinie. Jedną z najczęściej obserwowanych pułapek jest komunikacja. Brak przepływu informacji, nieporozumienia, konflikty, niedostateczne docenianie współpracowników – to wszystko niszczy relacje między członkami zespołu, rozbija jego pracę i bardzo skutecznie utrudnia osiągnięcie celu. Dlatego warto pomyśleć nad rozwijaniem u siebie kompetencji komunikacyjnych i skorzystać z naszego szkolenia dla menedżerów.

Na kolejną pułapkę możemy natknąć się podczas delegowania zadań. W zarządzaniu zespołem kluczowe jest, aby każdy robił to, co potrafi najlepiej, i wykonywał tyle pracy, ile jest w stanie. Rolą menadżera jest wiedzieć, czy jego współpracownicy nie są przeciążeni pracą, co może rodzić narastającą frustrację i być przyczyną wypalenia zawodowego. Dotyczy to także samych menadżerów. Często zdarza się bowiem, że biorą oni na siebie zbyt wiele, ponieważ są przekonani, że jedynie oni będą w stanie wykonać dane zadanie. Przez to pracują zbyt wiele nad rzeczami, które powinni oddelegować innym członkom zespołu i brakuje im czasu na bycie liderami.

Jak dobrze zarządzać zespołem – poruszamy podstawowe kwestie

Skoro powiedzieliśmy już, jakich pułapek unikać, przejdźmy do porad jak możemy poprawić nasze zarządzanie zespołem. Tak naprawdę nasza praca zaczyna się już na etapie budowania zespołu. Właściwe dobranie współpracowników może przesądzić o naszym sukcesie lub klęsce, a możliwość nawiązania relacji od podstaw, z „czystą kartą” bywa bardzo korzystna. Niezależnie od tego, czy będziemy mogli stworzyć zupełnie nowy zespół, czy będziemy pracować z już istniejącym, dla skutecznego zarządzania szczególnie ważna jest wiedza, kogo w nim mamy. Musimy dobrze znać swoich współpracowników, wiedzieć jaki mają charakter i jakie słabe i mocne strony się z nim wiążą. Musimy też mieć świadomość, jaką rolę każda osoba pełni w grupie, zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową:

Jak dobrze motywować pracowników w celu skutecznego zarządzania zespołem?

Kiedy mamy już zbudowany i określony zespół, czas pomyśleć, co wpłynie na skuteczne zarządzanie nim. Kluczem wydaje się być właściwa motywacja współpracowników. Zespół pozbawiony motywacji do osiągnięcia założonego celu, zwyczajnie nie ma szans go osiągnąć. Dlatego, chcąc zadbać o ten aspekt, musimy przede wszystkim rozpoznać oczekiwania i ambicje członków grupy i na nich oprzeć nasze działania. Najczęściej ludzie oczekują:

  • sprawiedliwości – upewnij się, że zadania w zespole są rozdzielone uczciwie
  • docenienia – czy chwalisz swoich współpracowników za dobrze wykonaną pracę? Czy wiesz jak zrobić to dobrze?
  • szacunku dla ich czasu i pracy – czy często zmieniasz zdanie na temat priorytetów zespołu, przez co część pracy idzie na marne?
  • zaufania – czy ufasz swojemu zespołowi, że wie co robi? Czy pozwalasz na samodzielność?
  • możliwości rozwoju – czy twoja krytyka jest konstruktywna? Czy często dostarczasz zespołowi feedback? Czy jesteś dla nich przewodnikiem w rozwoju zawodowym?

Zarządzanie zespołem – co to oznacza? Podsumowujemy

Podsumowując, zarządzanie zespołem nie jest łatwe. Nawet osoby, które mają naturalne predyspozycje do przywództwa, muszą stale się doskonalić. Lider potrzebuje doświadczenia, opanowania, łatwości w komunikacji i wielu innych cech, na które zwracaliśmy uwagę w tym artykule. Warto pomyśleć o możliwościach rozwinięcia ich u siebie, bo nagroda jest tego warta. A jest nią zgrany, skuteczny zespół, z którym można osiągnąć wszystko.

Sprawdź inne wartościowe treści

Podcast “Z Warsztatu Lidera”

Korzystaj z dobrych praktyk doświadczonych liderów.
The Light Book

The Light Book

Poznaj historie wybitnych liderów z całego świata.

Video

Bądź na bieżąco z tym,
co dzieje się w Li.

Fuel your
leadership journey

Wybierz interesujący Cię obszar i wyrusz z nami w podróż, której
celem jest świadomy i mądry rozwój.
Scroll to Top