Jakim jesteś człowiekiem, menedżerze?

Między młotem a kowadłem – tak czuje się dziś wielu menedżerów. Do tradycyjnej presji ze strony przełożonych i interesariuszy dołączyły rosnące oczekiwania podwładnych. Jak stać się dla nich dobrym menedżerem i co to właściwie znaczy?

Wg. Instytutu Gallupa 51% amerykańskich pracowników myśli o zmianie pracy. A 89% tracących ludzi menedżerów sądzi, że przyczyną są pieniądze. Tymczasem wyższa pensja w nowej firmie jest powodem tylko 12% zwolnień. Aż 50% pracowników odchodzi z pracy przez słabych, często „toksycznych” menedżerów, w trosce o jakość swojego życia!

Problem rotacji pracowników będzie się pogłębiał, ponieważ na rynku pracy zaczynają dominować przedstawiciele pokolenia Y. Mają oni inne postawy życiowe i ambicje niż ich starsi koledzy. Bez wahania rezygnują z posad, które im nie odpowiadają, przez co w oczach niezdolnych do ich zatrzymania menedżerów uchodzą za niestabilnych i roszczeniowych.

Tymczasem problem jest bardziej złożony, o czym świadczą deklarowane w badaniach oczekiwania millenialsów. Atrakcyjne wynagrodzenie schodzi wśród nich na dalszy plan. Liczą się inspirujące przywództwo, możliwości rozwoju, poczucie sensowności tego, co się robi, otrzymywanie feedbacku, atmosfera w pracy i równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym.

Poznaj główne grzechy menedżera wg. Johna Scherera

Spis treści

Poznaj główne grzechy menedżera wg. Johna Scherera

Jak widać, na dobrą sprawę nie są to wymagania wygórowane. A jednak rynek w dalszym ciągu nie zaspokaja potrzeby pracy w zwyczajnie bardziej ludzkim środowisku: bez autokratycznego stylu zarządzania, słabej komunikacji, niedoceniania wkładu pracownika i ciągłej pracy po godzinach.

W tym świetle znaczenia nabiera maksyma: „Bądź przede wszystkim człowiekiem, a potem dopiero menedżerem”. Właśnie od niej rozpoczyna warsztaty „Manager as Leader. How Good Could You Be?” dr. John Scherer, światowej klasy ekspert w dziedzinie przywództwa i rozwoju w organizacji. Z ogólnej zasady wynika wiele innych jego wskazówek, jak przebyć drogę od menedżera do lidera.

Osoba hołdująca socjopatycznym wzorcom zachowań (promowanym niegdyś w biznesie) nie stworzy przyjaznego środowiska sprzyjającego efektywnej pracy. I to niezależnie od liczby przebytych szkoleń w zakresie kompetencji zawodowych i miękkich.

Zdaniem Scherera liderem skutecznego zespołu okaże się raczej ten, kto dostrzega we współpracownikach ludzi, a także dba o własny rozwój i osobiste szczęście. Bo dobry menedżer jest po prostu… dobrym człowiekiem.

Wejdź i sprawdź, jakie wskazówki ma dla Ciebie John Scherer, światowej klasy ekspert w dziedzinie zarządzania i przywództwa

Sprawdź inne wartościowe treści

Podcast “Z Warsztatu Lidera”

Korzystaj z dobrych praktyk doświadczonych liderów.
The Light Book

The Light Book

Poznaj historie wybitnych liderów z całego świata.

Video

Bądź na bieżąco z tym,
co dzieje się w Li.

Fuel your
leadership journey

Wybierz interesujący Cię obszar i wyrusz z nami w podróż, której
celem jest świadomy i mądry rozwój.
Scroll to Top