Test ról zespołowych Belbina

Model Belbina powstał na bazie trwających 9 lat badań prowadzonych przez dr Mereditha Belbina i jego zespół na Uniwersytecie Cambridge. Teoria ról zespołowych w tym modelu, pomaga zorganizować zgrany zespół, bazując na umiejętnościach i predyspozycjach jego poszczególnych członków.

Rozpoznanie ról zespołowych dostarcza znaczącej informacji o funkcjonowaniu poszczególnych osób w zespole oraz całego zespołu.

Diagnoza ról może być wykorzystana w celu: budowania nowego zespołu, włączania do zespołu nowej osoby, zwiększania efektywności zespołu. Każda z ról przedstawia jednostki pod kątem mocnych oraz słabych stron. Jako manager jesteś w stanie lepiej przydzielić pracownikom zadania, gdy znasz ich słabe i mocne strony.

Wyróżniono 8 ról zespołowych: Koordynujący Lider, Ambitny Komendant, Kreatywny Pomysłodawca, Wszędobylski Łącznik, Racjonalny Analityk, Dusza Zespołu, Finiszujący Perfekcjonista, Praktyczny Realizator.

Każda osoba może się odnaleźć w kilku typach ról. Pewne role pełnimy w zależności od sytuacji, w której się znajdziemy. Zawsze jednak udaje się wyróżnić rolę dominującą, preferowaną przez nas, jak również inne, przybierane niechętnie.

Jak przeprowadzić test z zespołem?

Krok 1:
Wprowadź zespół w ćwiczenie
Zorganizuj spotkanie z zespołem i opowiedz im po co chcesz zrobić to ćwiczenie. Powodów może być kilka:
  • poznanie swojej indywidualnej roli i specyfiki pracy w grupie
  • poznanie ról innych osób i tym samym, poznanie siebie nawzajem
  • integracja zespołu poprzez dyskusję i dzielenie się wynikami
  • analiza ról w zespole: kogo mamy, a kogo nam brakuje, żeby zespół był zróżnicowany?
Krok 2:
Daj każdemu test
W wersji online można zrobić test w dokumencie, lub PDF, albo Google docs. W wersji on-site, wydrukuj dla każdego kwestionariusz.
Krok 3:
Czas na zrobienie testu
Wypełnienie testu powinno zająć ok. 10-15 minut
Krok 4:
Opowiedzcie
Każda osoba powinna określić swoją rolę, przedstawić ją zespołowi i o niej opowiedzieć.
Krok 5:
Zrób analizę
Jako lider/ka warto, żebyś zrobił/a analizę wyników. Może to być to samo (ale nawet lepiej kolejne) spotkanie. Możesz zrobić prostą matrycę w excelu, gdzie pokażesz jakie zespół ma role. Możesz też zaproponować hipotezę “jakich ról nam brakuje”?

Inne narzędzia z zakresu:
Role zespołowe

Zespół

Myślenie grupowe

Ćwiczenie na rozpoznanie czy Twój zespół funkcjonuje w tzw. “groupthink” (myśleniu grupowym) pomoże Ci takowe zdiagnozować i podjąć kroki, ku zwiększeniu kreatywności i zróżnicowania w zespole. Czy Twój zespół przypadkiem nie wpadł w pułapkę myślenia grupowego?

Czytaj więcej
Scroll to Top