Matryca delegowania i możliwości podejmowania decyzji

Delegowanie zadań to kluczowy element współpracy pomiędzy liderem a zespołem. Umiejętność dzielenia zadań i odpowiedzialności oraz korzystanie z tego w rzeczywistych sytuacjach sprawia, że praca staje się bardziej efektywna i płynna.

Jednym z kluczowych aspektów delegowania zadań jest ich ważność i wpływ, jaki mogą wywrzeć na biznes. Ryzyko, jakie może się wiązać z potencjalnymi decyzjami podjętymi przez pracownika sprawia, że powstała matrycę delegowania zadań, w ramach której odpowiedzialność pracownika za podejmowanie decyzji jest zróżnicowana, w zależności od jego zasobów.

Istotne jest, aby wraz z rozwojem pracownika i nabywaniem przez niego kompetencji, możliwość podejmowania przez niego samodzielnych decyzji, również tych związanych z ryzykiem, była rozszerzana. 

W ramach ćwiczenia z wykorzystania tej matrycy, warto usiąść przed oceną kwartalną, lub 1:1 i ocenić na jakim poziomie jest Twój pracownik, oraz zastanowić się, co możesz zrobić, aby zmienić poziom. Skorzystanie z matrycy pomoże Ci dokonać oceny pracy i motywacji pracownika.

1: Ja decyduję
Na tym etapie wszelkie decyzje podejmowane są przez lidera. Jest to związane z dużym ryzykiem podjęcia potencjalnych kroków oraz ich wpływem na funkcjonowanie firmy na wielu poziomach.
2: Ty decydujesz, ale najpierw to ze mną skonsultuj
Drugi etap zakłada płynne przejście do stopniowego przekazywania odpowiedzialności pracownikowi, jednak z założeniem, że przed podjęciem ostatecznej decyzji wszystko zostanie przeanalizowane przez lidera. Na tym etapie ryzyko jest mniejsze, natomiast wpływ podjętych decyzji na dalsze funkcjonowanie pozostaje duży.
3: Ty decydujesz, a potem zdaj mi raport
Na trzecim etapie słowem klucz jest samodzielność.
Pracownik dostaje do wykonania zadanie, sam dokonuje analizy, zbiera informacje i decyduje, jakie kroki podejmie, informując jedynie lidera co postanowił. Ryzyko jest większe, a wpływ mniejszy.
4: Ty decydujesz
Ostatni etap zakłada stuprocentową samodzielność pracownika na każdym etapie realizacji zadania i podjęcia decyzji. Zarówno ryzyko jak i wpływ są niskie.

Inne narzędzia z zakresu:
Delegowanie

Zarządzanie czasem

6 poziomów delegowania Shermana (teoria)

Umiejętność delegowania zadań jest ważnym zasobem każdego lidera. Rozdzielenie zadań na jedną lub kilku osób usprawnia proces i daje przestrzeń, którą może wykorzystać do rozwoju. Czy ufasz swoim współpracownikom na tyle, żeby delegować?

Czytaj więcej
Zarządzanie czasem

Zadanie konstrukcyjne

To ćwiczenie to zabawny (a czasem frustrujący) sposób na przećwiczenie koncepcji delegowania i poznania wyzwań, jakie stoją przed liderką/em i współpracownikami. Pointegrujcie się i poćwiczcie!

Czytaj więcej
Zarządzanie czasem

Matryca delegowania – umiejętności

Aby delegowanie zadań było efektywne, musi być dokonywane umiejętnie. Skorzystanie z ćwiczenia z matrycą pomoże Ci dokonać oceny pracy i motywacji współpracownika. Czy masz w zespole kogoś z niską motywacją i małymi umiejętnościami?

Czytaj więcej
Scroll to Top