Expose

Expose managera (szefa) to wystąpienie publiczne, którego celem jest przedstawienie przez managera siebie, swoich wartości, zasad współpracy i zakresu wsparcia.

Expose pozwoli Ci na zbudowanie profesjonalnego wizerunku, nakreślenie oczekiwań i zasad współpracy oraz na przekazanie priorytetów i kierunku w jakim chcesz prowadzić zespół. Dzięki wyrażeniu swoich wartości i oczekiwań możesz kształtować atmosferę i standardy pracy w Twoim zespole, które mają wpływ na efektywność i satysfakcję z pracy pracowników.

Warto zaplanować osobne spotkanie na wygłoszenie expose.

Krok 1:
Przedstaw Siebie i swoje intencje
Na początku swojego wystąpienia przedstaw się, opowiedz o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Przedstaw intencje, które wyjaśnią zebranym przyczyny wygłoszenia expose i wyjaśnij krótko dlaczego to robisz.
Krok 2:
Określ Twoje wartości
Przemyśl jakie wartości są dla Ciebie ważne w pracy, mogą to być np. współpraca, szczerość. Wartości, które wybierzesz staną się fundamentem dla zasad panujących w Twoim zespole, dlatego muszą być dobrze przemyślane. Pamiętaj aby wyjaśnić jak rozumiesz, każdą z wymienionych wartości, ponieważ każdy z Twoich pracowników może widzieć ją inaczej.
Krok 3:
Określ zasady współpracy
W tej części opowiesz pracownikom jakich zachowań nie będziesz tolerować, a jakie zachowania będą przez Ciebie doceniane. Zasady muszą być przedstawione w sposób konkretny i zrozumiały dla wszystkich członków zespołu.
Krok 4:
Określ zakres wsparcia
Jako lider zespołu powinieneś być dostępny i gotowy do udzielenia pomocy. Musisz jednak określić na jaką Twoją pomoc mogą liczyć pracownicy oraz jak i kiedy mogą o nią prosić. Aby uniknąć nieporozumień ustal także granice Twojego wsparcia.

Inne narzędzia z zakresu:
Kontrakty

Zespół

Model GRIP

GRIP to metodologia, która (poprzez ćwiczenie z oceną punktową) pozwoli Ci ocenić efektywność Twojego zespołu i przeanalizować, co działa u Was dobrze, a co można zmienić na lepsze. Jak efektywny jest Twój zespół? Jak tę efektywność “podkręcić”?

Czytaj więcej
Zespół

Kontrakty zespołowe

To – ustalone z zespołem – założenia, które definiują jak pracuje zespół, co sobą reprezentują jego członkowie i na jakich zasadach współpracujecie. Efektywne zespoły mają 3-5 punktów w kontrakcie, które są niezależne od okoliczności. Czy masz taki kontrakt z zespołem? Jakie umowy chciał/abyś zawrzeć?

Czytaj więcej
Scroll to Top