Tutaj pomocne mogą okazać się odpowiedzi na trzy pytania:
- Co chcę osiągnąć?
- Po co chciałbym to osiągnąć?
- Jak chcę to osiągnąć?.
Założenia: do końca maja chcę schudnąć 4 kilogramy lub do końca roku planujemy zwiększyć sprzedaż naszych usług o 10% w stosunku do stanu obecnego, są jak najbardziej zgodne z pierwszą literą metody SMART.
Celem może być: odłożę 6000 złotych, które przeznaczę na wakacje na Bali albo zwiększymy przychody naszej firmy o 15%. W obu przypadkach zarówno postępy, jak i samo osiągnięcie celu można łatwo zmierzyć.
Tutaj skupiamy się na motywacji do realizacji wyznaczonego celu. Powinien on nieść wyzwanie oraz końcowo nauczyć nas czegoś nowego.
Cel nie może być zbyt łatwy, gdyż jego realizacja nie przyniesie nam satysfakcji. Dobrze gdy wymaga czasu, lekkich poświęceń czy sprawia trudności. Tym większa będzie nasza radość z jego osiągnięcia.
Tutaj przydatnym narzędziem może być skonstruowanie tabeli zysków i strat związanych z osiągnięciem celu.
Nasz cel musi być przede wszystkim możliwy do osiągnięcia. Przy jego planowaniu należy wziąć pod uwagę czas, siły oraz zasoby jakie posiadamy.
Plany można mieć wielkie, ale jeśli są nierealne, to bardziej zniechęcają niż motywują nas do działania. Dlatego cel powinien być określany indywidualnie, na podstawie naszych możliwości.