Wino i zarządzanie

Czy kiedy pijesz kieliszek doskonałego wina, to zastanawiasz się jak ono powstało? Czy wtedy Twój zmysł analizy młodego menedżera podpowiada Ci, jak zarządza się taką winnicą? Co jest ważne w takiej winnicy: jakość, lider, komunikacja, nowe technologie? A może winnica to nadal jest rodzinne przedsiębiorstwo, w którym obowiązuje paternalistyczny styl zarządzania? Czy taki styl może być skuteczny?

XV – XIX wieku – Trentino

Spis treści

W XV wieku przodek obecnych właścicieli Tenua San Leonardo, Rycerz Niccolò syn Ottobono znany ze swej odwagi i męstwa osiedla się w północnych Włoszech. Dzięki temu jego rodzina staje się później staje właścicielem posiadłości San Leonardo. Tenuta San Leonardo to przepiękna, malownicza 300 hektarowa posiadłość, położona w regionie Trentino. W posiadłości, obok zwykłych płodów rolnych uprawiana jest winorośl. Na początku XIX wieku wina z tej winnicy trafiają na międzynarodowe rynki, między innymi na Austriacki Dwór. Są to zwykle wina białe.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową:

Wino i zarządzanie - wpis blogowy Leaders Island

XX wiek – Tenuta San Leonardo

Carlo Guerrieri Gonzaga musiał również tak, jak jego przodek wykazać się odwagą, kiedy po przejęciu posiadłości w latach 70-tych ubiegłego stulecia, rozpoczął nowoczesne zarządzanie winnicą – Tenuta San Leonardo. Z powodu złej kondycji gospodarstwa i konieczności spłaty zaległych podatków podjął decyzję o rezygnacji z pozostałej działalności rolniczej, aby skoncentrować się wyłącznie na nowoczesnej uprawie winorośli. Skupił się wyłącznie na produkcji w swojej winnicy tzw. kupażu bordoskiego. Kupaż bordoski jest szczególnie trudnym winem do wyprodukowania. Składa się on z mieszanki kilku szczepów w odpowiednich proporcjach, które decydują o walorach zapachowych i smakowych. Wina pochodzące z Bordeaux składają się zazwyczaj z trzech typowych odmian winogron: Cabernet Sauvignion, Cabernet Franc oraz Merlot. Jest to szczególnie trudne zadanie, ponieważ konieczna jest uprawa kilku odmian winorośli. W każdym roku zbiory dają inne wino. Stworzenie powtarzalnej jakości mieszanki, jest zadaniem wyjątkowo trudnym.

Paternalistyczny styl zarządzania – nowa definicja firmy rodzinnej

Niekwestionowanym liderem tego całego przedsięwzięcia jest Carlo Guerrieri Gonzaga. To on dzięki ścisłej współpracy z enologiem Mario Incisa della Rocchetta wyprodukował pierwsze wino ze zbiorów w 1982 roku. Od 1984 Marchese Guerrieri Gonzaga zaczął również współpracować z Giacomo Tachis, znanym włoskim ekspertem wina, który w tym czasie pracował jako konsultant dla Piero Antinori. Ta kooperacja, oparta na wymianie pomysłów i metod dotyczących najważniejszych etapów w procesie produkcji wina i tworzeniu mieszanek, zaowocowała po roku 1999. Od 2000 roku współpracę z winnicą rozpoczął jeden z najwybitniejszych specjalistów młodego pokolenia Carlo Ferrini, który posiada duże doświadczenie w dziedzinie agronomii, ale również nadzoruje zarządzanie w winnicach i prowadzenie nowych nasadzeń.

Carlo Guerrieri Gonzaga, choć sam zarządza i odpowiada za całość, postawił na współpracę, zespół i świetną komunikację w trackie całego tworzenia wina. Pamiętajmy, że proces wytworzenia wina jest bardzo, bardzo długi. Zaczyna się od nasadzeń, potem oczekiwania na zbiory, produkcję, a następnie dojrzewanie w nowoczesnej piwnicy, aby w końcu zagościć na naszych stołach. Wino, jak żaden inny produkt wymaga czasu i spokoju. Jest to rzecz niespotykana w dzisiejszym świecie szybkiego biznesu.

Najważniejszym aspektem zarządzania winnicą jest profesjonalizm kadry kierowniczej, czyli przede wszystkim Luigino Tinelli, kierownika Tenuta i oraz Marchese Carlo. To Marchese Carlo przekazuje wiedzę technologiczną współpracownikom, a kluczem sukcesu zachowania powtarzalnej jakości produkowanych win jest jego bezcenna wiedza o historii produkcji każdego z win, które Tenuta wyprodukowała w ciągu ostatnich 40 lat.

Dopełnieniem charakteru wizerunku winnicy jest szczególny urok i umiejscowienie posiadłości. To miejsce, gdzie nowoczesne technologie i metody zarządzania opakowane są w zabytkowy i sielski wygląd otoczenia. Na terenach Tenuta San Leonardo znajduje się winnica, zabytkowe budynki, mieszkania dla części pracowników z placem zabaw dla dzieci, muzeum, zabytkowa kaplica oraz duże tereny ogrodów i lasu.

Winnica – praca grupowa, zarządzanie projektem, komunikacja

Przemiana, jaka nastąpiła przez ostanie dziesięciolecia w Tenuta San Leonardo to przede wszystkim zmiana sposobu zarządzania rodzinnym przedsiębiorstwem. Produkcja każdego rodzaju wina to typowy przykład zarządzania projektem, gdzie zarządzanie ryzykiem występuje na każdym etapie tworzenia produktu jakim jest wino, a wynik za każdym razem może być inny. Ryzyko wywołane jest przede wszystkim czynnikami zewnętrznymi, dlatego właściwa komunikacja zespołu i koordynacja działań jest kluczowa. Planowanie zbiorów odpowiedniego gatunku winorośli do wyprodukowania mieszanek win Bordeaux, rozpoczyna się znacznie wcześniej i wymaga współpracy specjalistów uprawy winorośli, która w rezultacie daje oczekiwaną jakość i wydajność dopiero po latach.

Dbałość o odpowiednią jakość zbioru to codzienna praca wielu wykwalifikowanych pracowników winnicy. Zaplanowanie odpowiedniego czasu zbioru, w zależności od odmiany i warunków klimatycznych danego roku jest decydujące dla jakości wyprodukowanego później wina. Kolejnym etapem jest produkcja, w czasie której winnica korzysta ze współpracy z konsultantami. Później leżakowanie i dojrzewanie oraz odpowiedni marketing i sprzedaż.

Wszystkie te działania wymagają koordynacji i ustalenia celów dla poszczególnych etykiet produkowanych w tym samym czasie w winnicy. Zarządzanie ryzykiem na każdym etapie produkcji jest szczególnie istotne, zwłaszcza, że „wynik projektu”, czyli wino z każdego rocznika może inny charakter i jakość, a o powtarzalną jakość tu właśnie chodzi. Nowoczesne sposoby zarządzania oraz dbałość o zachowanie jakości w czasie całego procesu produkcji gwarantuje zachowanie powtarzalnej jakości produktu, z czego słynie San Leonardo od lat i nagradzane wina z tej winnicy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA

Sprawdź naszą ofertę szkoleniową:

Wino San Leonardo

Wina z winnicy Tentuta San Leonardo zdobywają co roku liczne nagrody. Wino San Leonardo jest kupażem bordoskim składającym się aż czterech odmian: Cabernet Sauvignion, Cabernet Franc, Merlot oraz Carmenere. Oddajmy głos ekspertowi w dziedzinie degustacji wina Pani Jancis Robinson, która opisuje jeden z roczników:

więcej o tym winie znajdziesz tutaj – http://cellario.pl/wineweek/tydzien_11.html – POLECAMY!

Renata i Adam Matuszyk www.cellario.pl

Sprawdź inne wartościowe treści

Podcast “Z Warsztatu Lidera”

Korzystaj z dobrych praktyk doświadczonych liderów.
The Light Book

The Light Book

Poznaj historie wybitnych liderów z całego świata.

Video

Bądź na bieżąco z tym,
co dzieje się w Li.

Fuel your
leadership journey

Wybierz interesujący Cię obszar i wyrusz z nami w podróż, której
celem jest świadomy i mądry rozwój.
Scroll to Top