Spotkania 1:1

Spotkania 1:1, czy inaczej one-on-one, to spotkanie między dwoma osobami w firmie. Są to regularne spotkania lidera/managera z pracownikiem, zazwyczaj inicjowane przez managera. Spotkania te skupiają się na rozmowie o pracy, sukcesach, wyzwaniach, oczekiwaniach i mają na celu wsparcie pracownika w jego roli, tak aby osiągał jak najlepsze wyniki. Takie spotkania mogą istotnie podnieść wydajność i przyczynić się do osiągnięcia sukcesu przez zespół, ponieważ pozwalają na uzyskanie szczegółowych opinii zwrotnych.

Spotkania 1:1 mogą odbywać się raz w tygodniu, raz w miesiącu lub raz na kwartał – wszystko zależy od potrzeb indywidualnych zespołu i czasu.

Jak zaplanować takie spotkanie?

Krok 1:
Ustal harmonogram
Zaplanuj cykliczne spotkania 1:1 z pracownikiem i trzymaj się tego harmonogramu. Pamiętaj, że spotkania 1:1 muszą być organizowane konsekwentnie, inaczej stracą swoją skuteczność. Zwiększaj lub zmniejszaj częstotliwość spotkań w zależności od potrzeb pracownika.
Krok 2:
Stwórz agendę spotkania
Agenda spotkania jeden na jeden pomoże Ci pozostać na właściwej drodze i zapewnić, że uczestnicy uzyskają to, czego potrzebują. Potraktuj ją jako swego rodzaju checklistę, pilnując, żeby wszystkie najważniejsze punkty spotkania zostały omówione. Agendę powinieneś stworzyć wspólnie z pracownikiem.
Krok 3:
Zadbaj o komfort rozmowy
Spotkaniach 1:1 powinny mieć nieformalną atmosferę. To nie jest czas na pokazywanie hierarchii i raportowanie. Dlatego powinieneś, stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania. Na pewno przyniesie to korzyści obu stronom.
Krok 4:
Słuchaj
Na spotkaniach 1:1 powinieneś słuchać więcej niż mówisz. To spotkanie dla pracownika i to on powinien być głównym mówcą.
Krok 5:
Zadaj odpowiednie pytania

Oprócz zapewnienia komfortu i wysłuchania pracownika, musisz także potrafić zadać takie pytania, które skłonią Twoich pracowników do rozmowy. Zadawaj pytania otwarte, pomoże Ci to lepiej zrozumieć poglądy pracownika i zmusi go do dłuższych wypowiedzi.

Przykładowe pytania, które możesz zadać:

  • Co sprawia Ci teraz kłopot? Gdzie potrzebujesz wsparcia?
  • Czy jest coś, o czym chciałbyś / chciałabyś porozmawiać?
  • Czy jest coś, co Cię blokuje lub ogranicza?
  • Czy otrzymujesz dostatecznie dużo informacji zwrotnej?
  • Czy uważasz, że nasze cele nadal mają sens?
  • Co cię najbardziej ucieszyło w tym tygodniu?
  • Co jest najbardziej przerażające lub co budzi w tobie najwięcej niepokoju w ciągu najbliższego tygodnia? 
Krok 6:
Rób notatki
Warto podczas spotkania robić notatki, a po nim wysłać je do siebie. Dzięki temu można z łatwością wrócić do wcześniej omawianych spraw lub podjąć działania, które zrodziły się na spotkaniu.

Inne narzędzia z zakresu:
Dawanie feedbacku

Samoświadomość lidera

SPINKA

Model SPINKA to sześć kroków, które pozwolą Ci w sposób skuteczny udzielić informacji zwrotnej poprzez precyzyjną komunikację, bez manipulacji. Czy potrafisz konkretnie omówić problem?

Czytaj więcej
Scroll to Top