70-20-10

Model 70/20/10 jest schematem, który obrazuje kompleksowy udział poszczególnych źródeł wiedzy w rozwoju zawodowym jednostki. Po raz pierwszy tę koncepcję przedstawili w 1996 roku Michael M. Lombardo i Robert W. Eichinger w książce „The Career Architect Development Planner”. Wedle tego modelu 70% planowanych działań rozwojowych powinno być związanych z praktyką na danym stanowisku, 20% z nauką od innych, a 10% to wiedza formalna.

Jak wdrożyć 70-20-10? Po prostu stwórz kategorie: 70-20-10 i w każdej wpisz źródła swojej nauki. Mając taki dokument, możesz skontaktować się z liderem/ką, lub HR i popracować nad swoim rozwojem.

Krok 1:
70(%) - nauka w praktyce

W dużej mierze rozwój zawodowy zależny jest od praktyki na obecnym stanowisku, która umożliwia nabywanie i ulepszanie kompetencji profesjonalnych. Jest to możliwe poprzez: 

  • dawanie pracownikowi nowych, ambitnych zadań;
  • poszerzanie uprawnień pracownika i zakresu jego obowiązków;
  • udział w projektach i zespołach zadaniowych;
Krok 2:
20(%) - nauka od innych

W rozwoju zawodowym istotne jest również otrzymywanie informacji zwrotnej i wsparcia od przełożonego, na przykład w formie: 

  • spotkań z pracownikami;
  • omówienia bieżących projektów i postępów pracownika;
  • konsultowania problemów i wskazania możliwych sposobów ich rozwiązania;
Krok 3:
10(%) - nauka formalna

Rozwój zawodowy nie byłby kompletny bez inicjatywy własnej pracownika w poszerzanie swoich kompetencji i zdobywanie nowej wiedzy, między innymi poprzez: 

  • udział w szkoleniach, kursach, warsztatach;
  • czytanie książek, artykułów;

Inne narzędzia z zakresu:
Plany rozwojowe

Motywacja i rozwój

GROW

Model GROW to prosta, ale bardzo skuteczna technika i struktura w coachingu, którą można zastosować też w kontekście spotkań rozwojowych, lub mentoringu. Czy wiesz, jak przeprowadzić feedback metodą GROW?

Czytaj więcej
Motywacja i rozwój

IDP (individual development plan)

Indywidualny plan rozwoju określa nowe umiejętności, które należy nabyć lub się nauczyć oraz plan działania prowadzący do osiągnięcia takich celów. Czy układałaś/eś kiedyś IDP z wsółpracownikami?

Czytaj więcej
Motywacja i rozwój

30-60-90 days

Plan na 30–60–90 dni to przewodnik, który ma poprowadzić nowego pracownika podczas procesu wdrażania. Pomaga on wyznaczyć osiągalne cele i wykonywać niezbędne zadania. Gdzie Twój współpracownik ma być za 60 i 90 dni?

Czytaj więcej
Scroll to Top