Model GRIP

GRIP to akronim oznaczający cele (Goals), role (Roles&Responsibilities), relacje międzyludzkie (Interpersonal relationships) i procesy (Processes, Procedures).

Model GRIP jest użyteczny przy tworzeniu nowych zespołów, ale pomaga także zespołom już istniejącym w polepszeniu ich efektywności. Jest to narzędzie dzięki któremu lepiej zaplanujesz pracę swojego zespołu, zwiększysz jego efektywność, a nawet rozwiążesz konflikty.

Krok 1:
Określ cele
Przekaż pracownikom cel do jakiego będziecie wspólnie dążyć. Każdy członek zespołu musi go znać i rozumieć w ten sam sposób. Dzięki temu będziecie dążyć do tego samego i unikniecie konfliktów na tym polu.
Krok 2:
Ustal role
Jeśli tworzysz nowy zespół musisz podzielić obowiązki i upewnić się, że każdy wie co jest jego obowiązkiem; co jest od niego oczekiwane.
Jeśli Twój zespół istnieje już od jakiegoś czasu warto sprawdzić jak pracownicy widzą swoje role oraz doprecyzować ich obowiązki.
Krok 3:
Wzmocnij relacje międzyludzkie
Relacje między członkami zespołu są niezwykle ważne i od nich może zależeć powodzenie zespołu. Dobra komunikacja wymaga zaufania między członkami zespołu, a wrażliwość i elastyczność są cechami pomagającymi załagodzić konflikt. Ważny jest także feedback, który umożliwi sprawniejszą komunikację w Twoim zespole.
Krok 4:
Zdefiniuj procesy
W tym kroku ustal plan pracy potrzebny do ukończenia danego projektu. Pracownicy muszą znać system podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w zespole. Ustal kanały komunikacji między Tobą a pracownikami oraz strategie współpracy w zespole.
Krok 5:
Punktowa ocena GRIP

Aby ocenić samą efektywność zespołu metodą GRIP, stwórz tabelkę z trzema kolumnami: “Punkty 0-5”, “Mocne strony”, “Co można robić lepiej”. W kolumnie “Punkty 0-5” przyznaj od 0 do 5 punktów dla każdej kategorii/litery: Goals, Roles & Responsibilities, Interpersonal relationships, Processes & Procedures.

Następnie oceń, co możecie robić lepiej, a co jest ok.
20-25 punktów: zespół funkcjonuje efektywnie, można rozwijać konkretne obszary
15-20 punktów: macie ważne obszary do rozwoju
0-14 punktów: zespół nie pracuje efektywnie, można sporo usprawnić 

Inne narzędzia z zakresu:
Kontrakty

Zespół

Expose

Expose to specyficzny kontrakt zespołowy przedstawiany poprzez przemówienie do zespołów w sytuacji zmiany kontekstu np.: zmiany składu zespołu, celu, Twojego dołączenia do zespołu, zmiany roli. W jaką “grę” grają Twój zespół i Ty? Czy na pewno macie porozumienie co jest ważne i kto jest kim?

Czytaj więcej
Zespół

Kontrakty zespołowe

To – ustalone z zespołem – założenia, które definiują jak pracuje zespół, co sobą reprezentują jego członkowie i na jakich zasadach współpracujecie. Efektywne zespoły mają 3-5 punktów w kontrakcie, które są niezależne od okoliczności. Czy masz taki kontrakt z zespołem? Jakie umowy chciał/abyś zawrzeć?

Czytaj więcej
Scroll to Top