Podcast 17

Źródło konfliktu, zacznij zmianę od siebie! – Błażej Pasiut

Subskrybuj:

Źródło konfliktu, zacznij zmianę od siebie!

Odcinek 17 „Źródło konfliktu – zacznij zmianę od siebie!” podcastu Z Warsztatu Lidera to rozmowa z Błażejem Pasiut, uosobieniem mistrzostwa w obszarze komunikacji. W tym podcaście zajmujemy się problematyką konfliktów – szukamy ich źródła. Odcinek jest analizą procesu rozwoju kultury konfliktu każdego z nas. Z naszej rozmowy dowiesz się jaki wpływ odnośnie rozwiązywania konfliktu mają na Ciebie umiejętności, postawy czy rytuały rodzinne. Błażej tłumaczy genezę zjawiska oraz naszego postępowania.

Rozmawiamy również na temat kompetencji psychologicznych, które należy rozwijać w kontekście umiejętności rozwiązywania konfliktów. Umiejętność rozwiązywania konfliktów jest pewnym procesem, który dzieje się w naszym życiu przez cały czas. Oznacza to, że przechodzimy pewien proces edukacji zamierzonej i niezamierzonej. Zamierzona to ta, kiedy świadomie kształtujemy kompetencje, natomiast niezamierzona dzieje się podczas m.in. procesu socjalizacji.

Mówimy o czterech podstawowych fazach rozwoju moralnego każdego człowieka.
Pierwsza faza następuje wtedy, kiedy dziecko nie ma jeszcze świadomości, jest ona nazywana fazą anomii moralnej, braku rozpoznawania norm.
Następnie następuje faza heteronomii moralnej, czyli faza nauki od najbliższych.
Chwilę później mamy do czynienia z fazą socjonomii moralnej i zaczyna przejmować pewne wzorce od grupy rówieśników.
Ostatnią fazą rozwoju jest faza autonomii moralnej. Wówczas człowiek zaczyna podejmować decyzje samodzielnie, bazując na wyuczonych i przejętych normach.

Należy zatem patrzeć na nasz rozwój, a także rozwój pracowników i całej firmy w kontekście rozwiązywania konfliktów. Czasami warto jest postawić znak równości między słowem „firma” a „rodzina”. W ten sposób będziemy w stanie lepiej określić i kształtować kulturę rozwiązywania konfliktu w organizacji na zasadzie naśladowania i modelowania.

Ten podcast odpowiada na następujące pytania:

Strony, osoby i tematy wymienione w odcinku:

Jak słuchać Podcastów? Sprawdź tutaj

Podobne artykuły:

Sprawdź szkolenia:

Ostatnio dodane odcinki podcastu

Scroll to Top