Co poszło dobrze, co można poprawić

To najprostsza i najpopularniejsza forma retro. Dwie kolumny, “plusy” i “minusy” iteracji.

Krok 1:
Przygotuj tabelę i kartki
Utwórz tabelę z 2 kolumnami: “co poszło dobrze/co można poprawić”, albo “plusy” i “minusy”, “co ci się podobało”/”co można zmienić” – wirtualnie np. na Miro, lub fizycznie np. na flipcharcie. Rozdaj uczestnikom karteczki post-it, przypisz kafelki w Asanie, lub jakoś inaczej daj im szansę zapisania myśli na każdy z 2 tematów tak, aby przyporządkować je i omówić.
Krok 2:
Wyznacz odcinek czasu na to ćwiczenie
Daj zespołowi 5-10 minut per kolumna. Mają w każdej kolumnie umieścić min. 1 post-it
Krok 3:
Omówienie
Każdy omawia swoje karteczki, w kolejności kolumna → cały zespół omawia i przechodzicie do kolejnej kolumny.
Krok 4:
Runda głosowania
Ten krok jest opcjonalny. Możesz przypisać każdemu członkowi zespołu 1-3 kropki, lub punkty, aby zagłosować na jedną akcję z sekcji “minusy”.
Krok 5:
Wyznaczenie akcji
Przypisz akcje do siebie i pomóż zespołowi wdrożyć zmiany w ciągu następnego sprintu.

Inne narzędzia z zakresu:
Monitorowanie postępów

Zespół

Start/stop/continue

To proste w przeprowadzeniu narzędzie, z którego można skorzystać przy prowadzeniu spotkań typu: retrospektywa, 1:1, rozmowa okresowa, czy analiza biznesowa. Nie wymaga dużo przygotowań, a otwiera dyskusję. Co chciał/abyś, żeby zaczęło się dziać w Twojej pracy liderki/a?

Czytaj więcej
Zespół

Życzenia / doceniam / ryzyko / zagadki

Proste narzędzie do wykorzystania z zespołem, kiedy rozmawiacie o skończonym projekcie, sprincie, zadaniu, czy dowiezionym celu. Przydaje się też do rozmów w zespole o współpracy na co dzień. Czy wiesz, co Twój zespół postrzega jako ryzyko?

Czytaj więcej
Zespół

Matryca Kompetencji

Matryca kompetencji (skill matrix) to przedstawienie graficzne istotnych dla pracy danej osoby i całego zespołu umiejętności pracownika. Narzędzie może być w swojej formie proste, jak i mocno rozbudowane. Czy masz w swojej organizacji dostępne matryce dla stanowisk Twoich współpracowników?

Czytaj więcej
Scroll to Top