NVC (Nonviolent Communication)

NVC jest akronimem sformułowania Nonviolent Communication i oznacza Porozumienie (komunikację) bez przemocy. Autorem tego modelu jest dr Marshall Rosenberg. Ta metoda komunikacji opiera się na umiejętności mówienia i słuchania, tak aby zapobiec konfliktom.

Na NVC składają się cztery kroki: obserwacje, uczucia, potrzeby, prośby. Pomagają one w uświadomieniu sobie co i w jaki sposób chcemy przekazać, tak aby nawiązać kontakt i porozumienie z drugą osobą.

1. Obserwacje (observations)

W pierwszym kroku zwróć uwagę na to, co jest faktem i co rzeczywiście zauważyłeś. Unikaj osądu i subiektywizmu, zwłaszcza swoich własnych interpretacji zachowań drugiej osoby, które mogą zostać odebrane np. jako krytyka. 

Przydatne pytania jakie możesz sobie zadać:

  • Co się stało?
  • Kto to zrobił?
  • Co dana osoba rzeczywiście zrobiła/powiedziała?
2. Uczucia (feelings)

Postaraj się zidentyfikować i nazwać swoje uczucia, które pojawiły się w obliczu zdarzenia. Kluczowe tutaj jest, abyś skupił się na słowach, które opisują twoje wewnętrzne doświadczenie (np. jestem zawiedziony), a nie słowach, które opisują twoją interpretację działań drugiej osoby (np. czuję, że nie obchodzi cię moje zdanie) 

Pytania jakie mogą ci się przydać:

  • Co poczułem w danym momencie?
  • Jak poczuła się druga osoba?
3. Potrzeby (needs)

Następnym krokiem jest zidentyfikowanie potrzeb, które wynikają z uczuć rozpoznanych na poprzednim etapie. W ten sposób uwydatniasz kwestie, które są dla ciebie ważne.  

Pytania jakie możesz sobie zadać:

  • Co jest dla mnie istotne?
  • Czego potrzebuję?
  • Jaka moja potrzeba nie została zrealizowana?
4. Prośby (requests)

Wiesz już czego potrzebujesz, więc to odpowiedni moment, by o to poprosić. Pamiętaj, że twoja prośba powinna być klarowna i konkretna. Nie zapomnij, że prośba może zostać niespełniona. W tej sytuacji unikaj zdenerwowania i rozżalenia. 

Pomocne pytania:

  • Czy jest coś o co chciałbym poprosić drugą osobę?
  • O co w danej sytuacji chciałbym poprosić drugą osobę?
  • Czy jest coś o co chciałbym poprosić siebie?

Inne narzędzia z zakresu:
Modele komunikacji

komunikacja

SMCR

Akronim SMCR to: source (źródło), message (wiadomość), channel (kanał), receiver (odbiorca) i to na tych aspektach komunikacji i interakcjach pomiędzy nimi skupia się cały model. Na czym dokładniej polega komunikacja w tym modelu?

Czytaj więcej
komunikacja

Model Shannona-Weavera

Zgodnie z modelem, istnieje pięć najważniejszych elementów procesu komunikacji: nadawca, nadajnik, kanał, odbiornik, miejsce docelowe oraz dodatkowy wpływ szumu na proces komunikacji. Na czym dokładniej polega komunikacja w tym modelu?

Czytaj więcej
komunikacja

Model Arystotelesa

To model liniowy, na który składa się pięć komponentów: mówca, mowa, okoliczności, publiczność oraz efekt. Jest to model zorientowany na mówcę.
Na czym dokładniej polega komunikacja w tym modelu?

Czytaj więcej
Scroll to Top